Vytvorte si samostatný čítací kútik
Ak ste zvyknutí čítať napríklad v obývačke na gauči, môže sa vám stávať, že sa nezvládnete uvoľniť a na knižku sa naplno sústrediť – na vaše zmysly útočí pustená televízia alebo rádio, neuprataný riad od desiatej alebo kôš s bielizňou čakajúcou na zloženie. Málokto má k dispozícii špeciálnu izbu, ktorá by mohla slúžiť ako čitáreň alebo domáca knižnica.
Podobne ako pri vytváraní pracovného kútika si ale môžete rozdeliť väčšiu miestnosť japonskou stenou, ktorá vám poskytne súkromie a pokoj na čítanie. O ďalších výhodách japonských stien sme písali napríklad v tomto článku.
Čo by nemalo chýbať v kútiku na čítanie?
- pohodlné kreslo alebo iný sedací nábytok s operadlom
- okno pre dostatok prirodzeného svetla
- príjemné, tlmené osvetlenie (napríklad stojaca lampa) na večer
- odkladací stolík na pitie, desiatu alebo poznámkový blok
- malá knihovnička so zásobou neprečítaných či rozčítaných knižiek
Tienenie priateľské pre celoročné čítanie
Slniečko na jeseň a v zime príliš ostré nebýva, pokiaľ ale chcete čítací kútik využívať aj v iných častiach roka, musíte myslieť aj na vhodné zatienenie okien. Na čítanie sa hodí rozptýlené svetlo z roliet, ideálne s látkou typu deň a noc. Tipy na využitie roliet deň a noc nájdete tu.
Ďalšou výbornou voľbou sú plisse žalúzie, ktorých horný a spodný profil je možné posúvať podľa potreby a mať tak v miestnosti zároveň dostatok svetla aj odtienenú práve tú časť, kam sa priamo opiera slnko.
Keďže začína zima, nezabudnite načerpať inšpiráciu o najvhodnejších interiérových farbách pre toto ročné obdobie.