Zariaďujte pomaly a s rozmyslom
Štartovací byt vám nemusí vydržať navždy, ale nikdy neviete, ako sa bude vyvíjať situácia na realitnom trhu. Možno v ňom zostanete dlhšie, než si predstavujete. Na rozdiel od bezstarostného zariaďovania študentského bytu alebo izby lacným nábytkom, pri ktorom nie je potrebná vyššia životnosť ako niekoľko rokov, je lepšie zariaďovať štartovací byt pomalšie, s rozvahou a radšej si našetriť na kvalitnejšie vybavenie, predovšetkým nábytok. Vďaka pomalšiemu tempu sa navyše do značnej miery vyhnete nákupu zbytočností, ktoré nevyužijete.
Posteľ je základ
Pohodlné spanie sa vám môže zatiaľ zdať ako nepotrebný luxus, ale verte, že za niekoľko rokov vám váš chrbát poďakuje. Kvalitný rošt aj matrac by mal byť samozrejmosťou - a aj keď bývate zatiaľ sami, je príjemnejšie zaobstarať si širšie lôžko, napríklad 140 cm. Na oblečenie zo začiatku postačí stojan plus komoda na bielizeň, skrine môžete zaobstarať aj neskôr. Veľmi dlho naopak neodkladajte nákup kuchynského stola so stoličkami. Pri stole môžu sedieť aj návštevy a vytvára dojem zabývaného, pohodlného bytu.
Investujte do tienenia
Keď začnete chodiť pravidelne do práce, je ešte dôležitejšie sa vyspať, než to bolo za študentských rokov. Okrem kvalitnej postele a matraca sa tak oplatí investovať aj do tienenia. Nerušený spánok vám zaistí vonkajšie rolety, ktoré vytvoria perfektné zatemnenie spálne. Celistvú plochu a teda aj nulový prienik nežiaducich slnečných lúčov po stranách zaistia aj niektoré tvary lamiel vonkajších žalúzií, napríklad Zetta alebo Setta.
Nemôžete nič inštalovať na fasádu? K dispozícii je aj zatemňovacia screenová roleta na montáž do interiéru.
Vytvárajte multifunkčné miestnosti
Štartovací byt obvykle býva skromný – čo do počtu miestností aj obývateľnej plochy. Aby sa doň zmestili všetky potrebné zóny, býva potrebné ich zlúčiť niekoľko do jednej miestnosti. Máte niekoľko možností, ako takú izbu rozdeliť. Buď len opticky, napríklad pomocou kusových kobercov, prípadne predelom v podobe otvorenej knižnice či nábytkovej steny. Elegantnou a originálnou cestou je rozdelenie miestnosti pomocou japonských stien. O rozdeľovaní jednotlivých izieb na rôzne funkčné zóny sme písali napríklad tu.