Ochráňte pergolu proti vetru
Aby v pergole nefúkalo, s tým môžu pomôcť rôzne zásteny. Do hliníkových pergol sa hodia screenové rolety alebo vonkajšie žalúzie – pergola ARTOSI s ich montážou vopred počíta.
Zatienenie proti dažďu a prvému snehu
Pri bioklimatickej pergole nemusíte riešiť žiadne dodatočné zatienenie: naklápacie lamely s gumovým tesnením a riadeným odtokom si poradia s dažďom aj so snehom. Pri konfigurácii pergoly ARTOSI si môžete dokonca strechu rozdeliť na niekoľko sekcií a naklápať lamely nezávisle v každej z nich.
Teplo v pergole
Aby vám bolo v pergole teplo, k tomu pomôžu už spomínané zásteny pred vetrom. S klesajúcimi teplotami to už ale nestačí: vtedy môžu prísť k slovu elektrické či plynové infražiariče. Obstaranie elektrického žiariča do pergoly je najjednoduchšie a najlacnejšie, musíte ale mať po ruke elektrickú zásuvku. Plynové horáky majú vlastnú propán-butánovú fľašu, umiestnite ich tam, kam práve potrebujete, a nemusíte sa obmedzovať dosahom kábla.
Oproti elektrickým ich však môžete používať len v dobre vetraných priestoroch – zatienenie pergoly proti vetru tak nemôže byť príliš veľké. Tepelnú pohodu v pergole doladíte hrejivými dekami, ktoré bývajú k dispozícii aj na záhradkách reštaurácií.
U infražiaričov, ktoré budete používať vonku, si overte ich odolnosť proti vode (IP).
Dostatok svetla
S príchodom jesene sa rýchlejšie stmieva, čo sa ešte výraznejšie prejaví pri skončení letného času cez posledný októbrový víkend. Trávenie voľných večerov v pergole potom okrem chladu skomplikuje aj skorý nástup tmy. Do bioklimatickej pergoly ARTOSI môžete zabudovať LED pásik alebo použiť jednotlivé LED svietidlá, či už závesné, alebo na položenie na stôl alebo na zem. O výbere vonkajšieho osvetlenia pergoly alebo terasy sme písali tu.