Drevený záhradný nábytok
Hliníkové pergoly umožňujú zaklopenie lamiel pred dažďom, snehom a páliacim slnkom. Nábytok v pergole tak nebude trpieť toľko ako na otvorenom, nezakrytom priestranstve, predovšetkým keď zatienite ešte bočné steny screenovými roletami alebo vonkajšími žalúziami. V pergole tak môžete mať aj nábytok z pravého ratanu alebo z dreva, ak budete počítať s jeho nutnou údržbou - pred použitím a potom aspoň dvakrát ročne by ste ho mali umyť a napustiť olejom, voskom alebo lazúrou podľa typu dreva. Aj pri patričnom ošetrení je ale pre drevený nábytok vhodnejšie prezimovať v budove.
Najvhodnejšou voľbou pre drevený záhradný nábytok je eukalyptus, teak alebo iné odolnejšie tropické dreva.
Celoročný záhradný nábytok
Celoročne možno nechávať vonku napríklad nábytok z kvalitného umelého ratanu, ale aj ten je lepšie prekryť plachtou. Zimu vonku prečká aj hliníkový záhradný nábytok - hliník nehrdzavie, toľko sa neohrieva, je ľahký a stabilný. Ako každý kov ale nie je sám o sebe najpríjemnejší na sedenie, počítajte preto s odnímateľnými látkovými podsedákmi alebo vyberajte variantu so sedákmi s textilenovej látky odolné proti UV žiareniu.
Každému záhradnému nábytku je cez zimu vždy lepšie vo vetranej, suchej miestnosti, ako je garáž alebo dielňa. Pokiaľ ale túto možnosť nemáte, vyberajte medzi odolnejšími druhmi popísanými vyššie a aspoň ho zložte a zakryte.
Bezúdržbový záhradný nábytok
Zabudnite na lacný plast - čoskoro vonku popraská a zmatnie. Kvalitnejší plastový nábytok ale môžete nechať na terase alebo v pergole bez veľkej starostlivosti. To platí aj pre vyššie spomínaný umelý ratan alebo hliník, populárny je aj nábytok zo zliatiny hliníka a medi (duralu). Nábytok z iného kovu ako hliníka by mal byť pozinkovaný alebo nalakovaný pomocou práškového lakovania.
Populárny ťahokov, čiže prestrihávaná kovová mriežka, je chránený povrchovou úpravou Elotherm. Vďaka tomu odoláva korózii i poveternostným vplyvom a navyše vyzerá moderne a štýlovo.