Zabráňte únikom tepla
Základom ekologického bývania je šetrenie energiou potrebnou na vykurovanie. Únik tepla nezateplenými stenami zbytočne plytvá peniazmi aj prírodnými zdrojmi. Zistite si, kadiaľ vám uniká teplo – okrem obvodových múrov alebo strechy môže ísť aj o veľké presklené plochy okien a balkónových dverí. Proti tepelným stratám môžete bojovať aj vhodným tienením, ideálne vonkajšími žalúziami.
Úspora energie pri svietení
LED technológia a energeticky úsporné osvetlenie sa stávajú štandardom v modernom bývaní. Inteligentné osvetlenie s možnosťou regulácie intenzity svetla a automatickým vypínaním prispieva nielen k úspore energie, ale aj k vytvoreniu príjemnej atmosféry v dome. Ak máte priestor napríklad na streche domu alebo na záhrade, môžete svoju energetickú bilanciu vylepšiť inštaláciou solárnych panelov alebo tepelného čerpadla.
Hovorili nám to už naši rodičia: Zhasínajte! Svietiť v miestnostiach, kde nikto nie je, je zbytočné plytvanie.
K úspore elektrickej energie výrazne prispieva aj výber spotrebičov a spôsob ich používania. Vyberajte tie najúspornejšie varianty a mimo dobu používania ich vypájajte zo siete. Ďalšie tipy čo sa týka šetrenia energiou si môžete prečítať v našom článku.
Doslova zelené obydlie
Zelené bývanie sa nezaobíde bez zelených izbových rastlín. Tie pomáhajú v byte udržať príjemnú klímu a zlepšujú kvalitu vzduchu. Lopatkovec, svokrin jazyk alebo izbové palmy a dracény patria medzi najzdatnejšie čističe ovzdušia v miestnostiach, a pokiaľ ide o prítomnosť škodlivých látok, nahradí aj čističku vzduchu. Využite ale aj ďalšie prírodné alebo ľahko recyklovateľné materiály: drevo, kov, prírodné textílie alebo sklo.
A ak už hovoríme o recyklácii, kľúčovým prvkom ekologickej domácnosti je aj zaobchádzanie s odpadmi. Ekologický prístup vychádza z princípu „reduce – reuse – recycle“, niekedy sa ako štvrté R ešte pridáva „rethink“. Najprv si rozmyslite (rethink), či nejakú vec skutočne potrebujete. Potom sa zamyslite, ako môžete zredukovať (redukcia) množstvo vecí, ktoré používate (mrknite sa napríklad na náš článok o minimalizme). Pokiaľ to ide, znovu používajte veci, ktoré už máte (reuse), napríklad noste na nákup vlastné tašky. A keď už nejaká vec naozaj doslúži, vytrieďte ju do zodpovedajúceho kontajnera, ktorý umožní jej recykláciu (recycle).
Okrem papiera, plastu a skla je dnes možné vytriediť a umožniť nové využitie aj kartónových obalov od nápojov, kovového odpadu alebo textílií.