Zazimovanie pelargónií alebo muškátov
Muškáty alebo pelargónie nájdeme na väčšine českých balkónov a okenných parapetov. Pokiaľ vonkajšie teploty klesnú pod 5 °C, je čas presunúť ich dovnútra – už od polovice septembra sme sa mali vyhnúť prihnojovaniu a obmedziť zálievku. Ale pozor, muškáty by mali prezimovať v miestnosti s dostatkom svetla a teplotou iba cca 6–9 °C; pokiaľ budú v teplejšom interiéri, budú sa snažiť rásť. Pre úspešné prečkanie vegetačného pokoja sa muškáty nesmú vysiliť vyživovaním nových výhonov, preto všetky čo najhlbšie zrežeme (tesne nad kolienkom) a ihneď vyštipujeme prípadné nasadené kvety. Budú tiež potrebovať miernu zálievku, aby korene neuschli, maximálne však 1× týždenne. Pred zazimovaním je vhodný preventívny postrek proti škodcom a plesniam.
Foto: Elodie Godde
Zazimovanie petúnií, surfínií a begónií
Surfínia aj petúnia sa v našich podmienkach pestujú ako letničky –sú schopné prezimovania, ale je to dosť náročné, preto je jednoduchšie ku koncu leta pozbierať semienka a rastlín sa zbaviť. Ak sa chceme pokúsiť o zazimovanie, zostriháme ich na polovicu a umiestnime na svetlé a chladné miesto s minimálnou zálievkou. Pri hľuznatých begóniách vyberieme hľuzy zo zeme, očistíme ich, výhony zrežeme asi 2 cm nad hľuzami a necháme rez ľahko zaschnúť.
Uložíme ich výhonom nahor zabalené do novinového papiera, prípadne v debničke vystlanej rašelinou alebo pilinami. Prospieva im chladnejšie, tmavé miesto (teplota by nemala klesnúť pod 2 °C). Železník, fuksia, durman alebo scaveola prezimujú vo svetlej, suchej a vetranej miestnosti s teplotou 5 až 15 °C. Pred mrazom od studenej podlahy môžeme rastliny chrániť podložením vrstvou polystyrénu. Zemina by nemala nikdy úplne vyschnúť, ale ani zostať premokrená.
Pokiaľ nemáte k dispozícii vhodnú svetlú miestnosť s teplotou okolo 5–15 °C alebo už vám balkónovky stačili namrznúť, radšej ich vyhoďte a na jar si kúpte nové.
Zazimovanie balkónového nábytku a podlahy
Dlažbu alebo drevoplastovú balkónovú podlahu stačí dôkladne umyť, najlepšie vysokotlakovým čističom. Drevenú podlahu by sme mali vyčistiť a po vyschnutí naimpregnovať. Kovový nábytok je vhodné ošetriť prípravkom proti korózii, drevený nábytok lazúrovacím náterom alebo tíkovým olejom. Balkónové stoly a stoličky je samozrejme vždy lepšie presunúť dovnútra, pokiaľ to ale nie je možné, chránime ho aspoň plachtou, prípadne špeciálnymi obalmi na nábytok. Kúsky z kovu a umelého ratanu obvykle mrazy a čľapkanice vydržia bez väčších ťažkostí, drevenému nábytku je lepšie vo vetranej, nevykurovanej miestnosti.
Slnečník, pokiaľ sme to už neurobili, zložíme z konštrukcie a uložíme vo vnútri domu. Markízy potrebujú pred zimou vyčistiť (poťah len vlažnou mydlovou vodou, nepoužívame vysokotlakový čistič, aby látka nestratila impregnáciu) a nechať dôkladne preschnúť. Markíza by v zime mala byť čo najviac zabezpečená proti prenikaniu vody a snehu – v tomto ohľade sú veľkou výhodou kazetové markízy.
Balkónové rastliny, ktoré zvládnu zimu vonku
Po zazimovaní balkónoviek nemusíte celú zimu pozerať na prázdne hrantíky. Existuje množstvo rastlín, ktorým nerobí problém prežiť zimu na balkóne - a niektoré z nich, ako čemerica, v zime dokonca kvitnú. O vhodnom skrášlení balkóna v zimnom období sa poraďte v záhradníctve, prípadne sa nechajte inšpirovať naším zoznamom:
Rastliny, ktorými môžete okrášliť balkón cez zimu:
- vresy a vresovce
- konifery (zakrpatené ihličnany)
- krušpán (buxus)
- bršlen
- gaultéria
- cezmína
- čemerica
- pečeňovník