Hľadať
Urob si sám

Životné zmeny: Ako zariadiť študentskú izbu na internáte alebo v prenájme

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
1369 prečítanie
Životné zmeny: Ako zariadiť študentskú izbu na internáte alebo v prenájme
V priebehu života obvykle niekoľkokrát meníme bývanie, či už sťahovaním, alebo novým zariadením existujúceho bytu. V prvom diele nášho seriálu sa dozviete, ako na zariadenie prvého samostatného študentského bývania.

Hlavne lacno

Najčastejšia podoba študentského bývania bude izba na internáte alebo v zdieľanom byte. Aj tí šťastnejší, ktorí môžu obývať garsónku alebo napríklad nevyužitý rodinný byt, ale budú mať rovnakú prioritu: vybavenie musí byť čo najlacnejšie.

Na čom nešetriť? Na matraci a pracovnej stoličke

Mladí ľudia sa možno dokážu vyspať úplne všade a sedieť pri počítači napríklad aj na kuchynskej stoličke, chrbát si ale pamätá a za pár desiatok rokov vám to zráta. Sedenie pri pracovnom stole by malo spĺňať ergonomické kritériá – lakte aj kolená by pri písaní mali byť ohnuté do pravého uhla. Minimálne stoličky, lepšie aj pracovný stôl by mali byť výškovo polohovateľné. V obvyklom prípade, keď stôl má pevnú výšku, možno budete potrebovať stoličku pod nohy.

Matrac vyberajte podľa váhy spáča a tiež podľa toho, či radšej spí na chrbte, boku alebo bruchu. Matrac na spanie na chrbte je najtvrdší, na spanie na bruchu najmäkší. Do výberu hovorí samozrejme aj osobné preferencie: niekto radšej spí na mäkšom matraci, iný na tvrdom. Pri výbere materiálu je najčastejšia voľba penový alebo pružinový matrac. Pružinový lepšie dýcha, je vhodný do vlhšieho prostredia a pre tých, komu býva v noci horúco. Penové matrace sú vhodné pre všetky typy roštov a je možné vyberať z rôznych druhov peny, od čoho sa odvíja aj cena.

Úložné priestory a dekorácie: z druhej ruky alebo za pár drobných

Ušetriť sa dá na skriniach, stolíkoch a komodách. Na ne nebývajú príliš veľké nároky a zároveň sa nepočíta s tým, že by vydržali príliš dlho. Podľa osobnej situácie a preferencií sa dá tento nábytok zaobstarať buď v bazáre, alebo v obchodoch s lacným nábytkom z drevovláknitých dosiek.

Nezabudnite na osvetlenie a tienenie

Kvalitná lampička zásadnú dieru do rozpočtu neurobí a pri preštudovaných večeroch sa bude hodiť. Pri zariaďovaní študijného kútika nezabudnite na kvalitný prístup svetla – nielen toho umelého, ale aj prirodzeného. Pravákom by malo slnko aj lampa svietiť zľava, aby si netienili, aj keď pri práci výhradne na počítači sa rozdiely stierajú. Na stôl by malo dopadať rozptýlené svetlo, ktoré najlepšie zaistí plisse žalúzie. Vo chvíli, keď počítate každú korunu, ale pre zatienenie poslúžia aj osvedčené a cenovo výhodné horizontálne žalúzie.

Ak sú nejaké peniaze navyše, investujte ich do vonkajšieho tienenia. Jedine predokenné rolety alebo vonkajšie žalúzie s tvarom lamiel presne zapadajúcim do seba zaistí úplnú tmu a teda nerušený spánok. A kvalitný spánok je k úspešnému štúdiu takmer nevyhnutný.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
2. decembra 2024

Čo všetko sa dá urobiť s vianočným stromčekom?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
1369 prečítanie
Čo všetko sa dá urobiť s vianočným stromčekom?
Rozhodne nepatrí dovnútra do košov, čo je vám asi jasné. Ošumelý stromček ale môže priniesť úžitok záhradkárom, chovateľom kôz alebo domácim majstrom. Prečítajte si, ako najlepšie zlikvidovať stromček po Vianociach!
Sezónne témy
1. decembra 2024

5 dôvodov, prečo si zaobstarať tieniacu techniku práve na jeseň

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
1369 prečítanie
5 dôvodov, prečo si zaobstarať tieniacu techniku práve na jeseň
Má pred zimou ešte zmysel zaoberať sa tieniacou technikou? Možno budete prekvapení, ale jeseň je vhodným obdobím, kedy riešiť nové rolety, žalúzie alebo aj siete proti hmyzu. Objavte päť dôvodov, ktoré platia pre každého.