Tepelná izolácia a izolácia proti hluku
Vonkajšie žalúzie, ktoré chránia dom z vonkajšej strany, dokážu usporiť pomerne veľa energií nielen počas chladenia, ale aj počas vykurovania v chladných, zimných mesiacoch. Dokážu v chladných mesiacoch udržať oveľa viac tepla, ktoré inak uniká cez presklené plochy okien. Je to tým, že tieto plochy chránia voči náporu studeného vzduchu, vetra, studeného dažďa a snehu.
Kto chce teda zatepliť dom efektívne, mal by sa zamyslieť už pri projekte nad použitím nielen tepelných izolácií, ale aj týchto účinných doplnkov.
Vonkajšie žalúzie sú teda skvelou tepelnou izoláciou, kedy v dome počas zimy držia teplo, v lete zase príjemný chlad a taktiež sú používané ako izolácia proti hluku. Vďaka vonkajším žalúziám sa do izieb nedostane ruch z ulice, čo je výhodné predovšetkým vo chvíli, keď máte okná smerujúce na hlavnú cestu alebo frekventovaný chodník.
Pozrite sa na príklady. Aká vec robí aký hluk?
Dobré je tiež vedieť, že nejde o lineárnu stupnicu, ale o logaritmickú, teda že 100 dB nie je dvojnásobný hluk oproti 50 dB, ale oveľa vyšší. Nárast hlučnosti o 3 dB je vraj dvojnásobný nárast akustického výkonu, o 10 dB už desaťnásobný, o 20 dB stonásobný.
- šelest lístia na stromoch (pri veľmi slabom vánku) 10 dB
- voľná príroda a bezvetrie 20 dB
- pouličný hluk (tiché predmestie) 30 dB
- mierny dážď 50 dB
- kvákanie žaby 64 dB
- osobné auto v mestskej premávke 80 dB
- kohútie kokrhanie 85 dB
- nákladné auto v mestskej premávke 90 dB
- idúci vlak 90 dB
- burácanie motorky 100 dB
- zbíjačka 110 dB
- prah bolestivosti 130 dB
Odolnosť proti vetru
Ak máte dom v mieste, kde často fúka vietor, potom by mali byť vonkajšie žalúzie pre vaše obydlie jasná voľba. Moderné žalúzie sú maximálne odolné voči vetru. Ich odolnosť je testovaná podľa noriem STN EN 13659 Centrom stavebného inžinierstva. Vďaka tomu máte istotu, že bude váš interiér v bezpečí za akýchkoľvek podmienok. Pri veľmi silnom vetre je vhodné žalúzie otvoriť. Ak si zaobstaráte model so senzorom, pri silnom vetre sa automaticky samy vytiahnu a tým sú chránené.
Idete na dovolenku a dom vám nemá kto strážiť?
Aj taký benefit vonkajšie žalúzie majú! Nie, nemyslíme tým, že by vám postrážili dom... aj keď! Zavreté žalúzie môžu pomôcť proti vlámaniu sa do vášho domu. Zlodeji už dávno nechodia iba dverami. V 83% prípadov je to práve okno, ktoré si vyberajú. Pred odchodom na dovolenku naprogramujete ich spúšťanie a nikto nespozná, že nie ste doma.
Sezóna alergií? Nenechajte žltý peľ, aby bol nájomníkom vášho domova.
Máme tiež dobrú správu nielen pre alergikov. Vonkajšie žalúzie, pokiaľ sú zatvorené, zabránia, aby vám do interiéru lietal peľ a prípadne aj drobný hmyz a prach. Minuloročnú smršť žltého peľu borovíc a repky si musí pamätať každý. Pokiaľ v týchto najhorších dňoch necháte žalúzie zatvorené, máte istotu, že vašu obývačku, elektroniku a ďalší majetok nepokryje žltý peľ. Pele predstavujú veľké zdravotné riziko pre deti i dospelých.
Po dopade na vlhkú sliznicu dýchacích ciest sa peľové zrno chová, ako keby dopadlo na kvetnú bliznu. Začína uvoľňovať enzýmy, ktoré zaisťujú prienik látok cez bliznu. Tieto enzýmy vedia narušiť nielen povrch blizny, ale aj sliznicu dýchacích ciest. Uvoľňované alergény potom ľahšie prestupujú hlbšie a vyvolávajú alergickú reakciu.
V našich končinách sa peľová sezóna delí na tri hlavné obdobia:
- jarná – dominujú peľ stromov, najmä brezovitých,
- letná – hlavnými alergénmi sú trávy,
- jesenná – s dominanciou vysokobylinných burín, predovšetkým paliny, a v posledných rokoch už aj ambrózie.
Možno si poviete, že nechcete mať niekoľko týždňov zatiahnuté žalúzie a tmu vo svojom kráľovstve. To ani nemusíte. Stačí, ak budete poctivo sledovať detailnú predpoveď počasia a žalúzie zatvárať v prípade vetra, ktorý by peľ do vášho domu zaniesol.
V apríli to sú napríklad dreviny:
- borovica
- breza
- buk
- cyprusovité
- čierny bez
- dub
- hrab
- jaseň
- javor
- brest
- pagaštan
- lipa
Jednoduché čistenie a údržba
Aby boli stále v dokonalom stave, nezabúdajte na ich pravidelné čistenie. To robte na jar a na jeseň. Na čistenie vám postačí klasicky kýblik s jarovou či mydlovou vodou a handra či hadica. Prúd vody však nesmie byť príliš silný a teplota vody nesmie presiahnuť 30 stupňov Celzia, aby nedošlo k poškodeniu lamiel. Na vonkajšie žalúzie sa nehodia používať agresívne čističe a chémia v podobe organických riedidiel, alkalických rozpúšťadiel, apod.
Ak potrebujete vyčistiť žalúzie umiestnené vo vyšších poschodiach domu, je lepšie požiadať o pomoc profesionálnu upratovaciu firmu, ktorá má patričné vybavenie aj pre prípadnú prácu vo výškach.