Bezpečnostné dvere a zabezpečenie zárubňou
Asi tušíte, že obyčajný zámok na vstupných dverách nemusí byť dostačujúci. Okrem jeho otvorenia je totiž možné aj vypáčenie alebo vysadenie dverí z pántov. Najlepšou voľbou sú bezpečnostné dvere s ochranou proti vysadeniu a zárubne s cylindrickou vložkou najmenej tretej triedy bezpečnosti. Bezpečnosť klasických dverí zvýšia aspoň viacbodové zámky (s cylindrickou či trezorovou vložkou), opancierovanie alebo dodatočný druhý zámok.
Zabezpečenie okien - zámky, fólie, žalúzie a rolety
Okná patrí medzi najčastejšie miesta, kadiaľ môže do bytu vniknúť páchateľ trestného činu. U prízemných okien preto stojí za zváženie mreže, prípadne uzamykateľná kľučka s bezpečnostným kovaním. Dať majiteľovi bezprostredne správu o manipulácii s oknami umožní detektorový systém s kamerami a senzormi pohybu.
Bezpečnosť dodatočne zvýšia predokenné rolety a vonkajšie žalúzie. Na ochranu okien proti vniknutiu sa špeciálne zameriava model žalúzií Titan. Polícia však neodporúča nechať rolety alebo žalúzie trvalo zatiahnuté, ak odchádzate na dlhšiu dobu. V takom prípade je vhodné nastaviť časový spínač na rolety i svetla - zvonka dáva zdanie, že v dome stále niekto je. Počas dlhodobejšej neprítomnosti by ste si tiež mali s niekým dohovoriť vyberanie schránky - plná schránka je jasným znamením, že nie ste doma.
Medzi výhody vonkajších roliet patrí okrem zvýšenia bezpečnosti tiež možnosť tieniť a zároveň vetrať, izolácia pred zimou aj horúčavou a zníženie hluku prichádzajúceho zvonku.
Balkóny a stavebné otvory
Balkónové dvere by mali byť zabezpečené podobne ako okná v celom byte, ideálne bezpečnostnou fóliou, prípadne zámkom na kľučke. Aby nedošlo k neoprávnenému vniknutiu práve balkónom, mali by ste si dať pozor, aby ste nenechali voľne prístupný rebrík. Dobre schovajte tiež náradia, aby ste zlodejom neuľahčili prácu s rozbitím alebo rozmontovaním okien či dverí.
Nezabudnite zabezpečiť tiež pivničné okienka, vikiere, posypové otvory do pivnice alebo okná do garáže.