S miláčikmi dajte prednosť vonkajšiemu tieneniu
Najlepšia je prevencia: pokiaľ zvieratko nebudú vo vnútri bytu lákať žiadne šnúrky a retiazky, nemôže ich ani poškodiť. S domácimi miláčikmi preto vyberajte najlepšie medzi vonkajšími žalúziami a exteriérovými screenovými roletami. Predokenné rolety voľte len vtedy, keď potrebujete zatemnenie iba na spanie (alebo na nerušené sledovanie televízie) a nevadí vám cez deň holé okná.
Ako brániť žalúzie a rolety pred miláčikmi
Komíhajúce sa retiazky, šnúrky, vodiace lanká – to všetko miláčiky láka. Riešením môže byť skrátenie ovládacích retiazok a sťaženie prístupu k roletám alebo žalúziám. Pred okná alebo balkónové dvere umiestnite ťažké, objemné zábrany – kvetináče, dekoratívne predmety a pod. Zvieratko sa medzi nimi nebude chcieť zložito prepletať a možno sa nechá odradiť. Existujú aj odpudzovacie spreje alebo generátory veľmi vysokého zvuku, ktorý zvieratá počujú (a vadí im), zatiaľ čo človek nie. Mačke, ktorú priťahujú vodiace lanká a retiazky žalúzií alebo šnúrky od roliet, skúste vyhradiť jedno okno bez tienenia alebo s dlhodobo vytiahnutou roletou – uľahčte jej k nemu prístup, môžete umiestniť na parapet deku alebo pelech, aby vedela, že ide o jej priestor, kde môže beztrestne pozorovať vtáčiky a vonkajší svet.
Doprajte zvieratkám dostatok hračiek a iných zábavných podnetov, aby nemala potrebu skúmať a ničiť tieniacu techniku.
Oprava zničených žalúzií
Najčastejším problémom pri horizontálnych žalúziách býva pretrhnutá retiazka, prípadne silónové vodiace lanko. Neopatrným skúmaním a hraním môžu vziať za svoje aj niektoré lamely. Ovládaciu retiazku väčšinou nie je ťažké vymeniť, so zničenými lamelami alebo pretrhnutým silónom už je to zložitejšie, aj keď šikovný kutil to môže zvládnuť. Lepšie je ale nepodceniť prevenciu a voliť buď vonkajšie tienenie, alebo eliminovať šnúrky a retiazky.
Chcete horizontálne žalúzie bez retiazky? Existujú: napríklad elektricky ovládané žalúzie Isotra Energy.