Hľadať
Sezónne témy
4. novembra 2024

Záhrada a balkón v novembri: ako sa pripraviť na väčšie mrazy?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
173 prečítanie
Záhrada a balkón v novembri: ako sa pripraviť na väčšie mrazy?
Zostalo vám tento rok na stromoch lístie dlhšie ako obvykle? „Keď dlho lístie nepadá, tuhá zima sa prikráda,“ hovorí pranostika. Mali by sme sa teda na mrazy radšej pripraviť - a predovšetkým na ne pripraviť našu záhradu, balkón alebo terasu.

Ako zazimovať záhradu

O zazimovaní záhrady sme písali vo vlaňajšom novembrovom článku. Pripomenieme v skratke, čo potrebuje záhradka v novembri:

  • zožať koreňovú zeleninu, dule, žeriav alebo mišpule
  • pozberať listovú zeleninu zasiatu v auguste a septembri
  • zasiať šalát, karotku alebo reďkovky pre prvý jarný zber (ak nemrzne)
  • zrýľovať a pohnojiť neosadené záhony
  • prikryť trvalky chvojinou alebo senom
  • zhrabať opadané lístie
  • naposledy pokosiť trávnik, pokiaľ sme to ešte neurobili – nie celkom nakrátko
  • pravidelne čistiť záhradné jazierko
  • úplne zatiahnuť markízy, aby k látke neprenikala vlhkosť
  • umyť záhradný nábytok a spratať ho pod strechu, prípadne prikryť plachtou alebo špeciálnym obalom

Príprava pergoly na zimu

Pokiaľ máte hliníkovú pergolu, je jej údržba pred zimou jednoduchá. Stačí odstrániť hrubé nečistoty (napríklad vetvy napadané na konštrukciu), vyčistiť odtokové kanáliky od lístia a ošetriť gumové tesnenie lamiel špeciálnym prípravkom. Lamely nastavte na 90°, aby sa nezničili ťarchou napadaného snehu alebo neprimrzli k sebe. O jesennej údržbe pergoly sme písali celý článok, kde sa dozviete aj to, ako chrániť pred zimou drevenú pergolu alebo vyčistiť podlahu v pergole.

V pergole môžete cez zimu ponechať lopatu na sneh, aby bola vždy po ruke!

Zazimovanie balkónových rastlín a tipy na zimné hrantíky

Muškáty aj ďalšie kvitnúce balkónovky ste zazimovali pravdepodobne už minulý mesiac – príprave balkónových kvetináčov na zimu sme venovali celý článok. Ani cez zimu ale nemusíte pozerať na prázdne hrantíky - okrasu vám budú robiť vresy a vresovce, paprade, konifery, pečeňovník, čemerica, chryzantémy alebo zbehovec. Na jeseň a zimu sa do kvetináčov hodia aj rastliny s výraznými červenými alebo oranžovými plodmi – napríklad cezmína, žeriav, gualtheria či hlohyňa. Kvety jesenných rastlín prečkajú aj prvé mrazíky, keď ich prikryjete jutou alebo netkanou textíliou. Na balkóne zvládnu prezimovať aj niektoré mrazuvzdorné bylinky - ich zoznam a tiež návod, ako zazimovať tie teplomilnejšie, nájdete v tomto našom článku.

Zakrpatené ihličnany môžete koncom novembra ozdobiť reťazami, trblietkami, malými závesnými guľami alebo inými vianočnými ozdobami a ľahko tak získať krásnu adventnú dekoráciu.

Hrantíky a balkónové nádoby premŕzajú oveľa rýchlejšie ako voľná pôda. Na zimu je preto vhodné ich obaliť izoláciou a dbať tiež na pravidelnú miernu zálievku, aby substrát nevyschol. Vysadené nádoby tiež chráňte pred vetrom a nadmernou vrstvou snehu, ktorá by mohla polámať tenké vetvičky. Rastliny, ktoré mrazy neznesú, včas preneste do nevykurovanej miestnosti.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Dom a záhrada
6. januára 2025

Január na záhrade. Potrebuje záhradka našu starostlivosť aj v zime?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
173 prečítanie
Január na záhrade. Potrebuje záhradka našu starostlivosť aj v zime?
Aj keď toho v januári príliš nerastie, záhradkár má program po celý rok. Na čo v januári nezabudnúť, aby vám záhrada poďakovala?
Dom a záhrada
5. januára 2025

Vonkajšie žalúzie a panelák? Všetko ide!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
173 prečítanie
Vonkajšie žalúzie a panelák? Všetko ide!
Pokiaľ bývate v paneláku a máte okná na juh alebo na západ, určite to poznáte: v lete sa s postupujúcim dňom a pribúdajúcim slnečným žiarením stáva váš byt prakticky neobývateľným. Vetranie nič nevyrieši a vnútorné tienenie už si s rozpáleným oknom príliš neporadí. Predokenné rolety síce slnečnú žiaru odrazia, ale neprepustia ani denné svetlo.