Zastrešenie pomocou bioklimatickej pergoly
Pergola je synonymom príjemného vonkajšieho posedenia. Nemusíme ju stavať len na terasu, môže nájsť svoje miesto napríklad aj uprostred záhrady.
Kto má bioklimatickú pergolu, má vyhrané: hliníkové lamely je možné úplne zaklopiť, a tým sa ochrániť pred dažďom, alebo naklápať až do uhla 130 °. Dažďová voda odteká stojkami. Strechu je možné dokonca rozdeliť do niekoľkých sekcií, v ktorých lamely naklápate zvlášť.
Pergolu, ktorá nie je bioklimatická, je možné zastrešiť pomocou polykarbonátových dosiek s UV stabilizáciou (bez nej by rýchlo zožltli a popraskali). Tie chránia pred dažďom, ale prepúšťajú svetlo. Dutinky v polykarbonáte sa však často zanášajú prachom a strecha potom vyzerá „špinavá“.
Zatienenie terasy markízou
Chcete na terase vzdušnejší priestor? Terasové markízy sa dajú ľahko zatiahnuť a poradia si so slnečnými lúčmi aj miernym dažďom. Látky markíz ISOTRA sú vode odolné, chránené proti zašpineniu a vyblednutiu farieb.
Zatiahnuť markízu je určite pohodlnejšie ako spratať slnečník, pokiaľ sa blíži víchrica. A navyše, ak občas zabúdate, je možné markízu vybaviť špeciálnym snímačom, ktorý ju so západom slnka sám zatiahne.
V našom článku zistíte, či sa vám hodí viac markíza s nosným profilom, alebo bez neho.
Slnečník: pozor na stabilitu
Slnečník je pravdepodobne najľahšou voľbou pri zatienení terasy. Ale pozor: aby obsiahol rozumne veľkú plochu, musí byť aj slnečník dostatočne veľký. Potom je potrebné ho usadiť medzi niekoľko betónových dlaždíc, pri nepoužívaní dôsledne sklápať a v prípade veľkého vetra celú konštrukciu zožať, inak ju víchor môže polámať.