Pašiový týždeň
Kvetná nedeľa
V tento deň, cez poslednú pôstnu nedeľu, sa pripomína príchod Ježiša Krista do Jeruzalema. V kostoloch sa svätia mačičky – rozkvitnuté vetvičky javy.
Modrý pondelok
Názov tohto dňa vychádza z nemeckého blau – modrý, ale aj práca neschopný, dokonca opitý. Tento deň bolo nakázané odpočívať a naberať sily, pracovať sa nesmelo, čo sa nám dnes pred nadriadenými asi obhájiť nepodarí.
Šedivý utorok
Oba dni, o Šedivom utorok a Škaredej strede, sa naopak pracovalo až až – predovšetkým na predveľkonočnom upratovaní.
Škaredá streda
Kto sa na Škaredú stredu škaredil, tomu to údajne malo vydržať celý rok. Nemračte sa a radšej pokračujte vo veľkom upratovaní: nie nadarmo sa tejto strede hovorí niekde aj Sadzometná, vymetali sa totiž komíny. To malo zabezpečiť ich správny ťah, ale aj z nich vyhnať prípadných zlých duchov.
Zelený štvrtok
V tento deň „odletia zvony do Ríma“ a až do Bielej soboty sa „zvoní“ rapkáčmi. Na Zelený štvrtok by ste tiež mali zjesť niečo zelené – nevie sa však presne, odkiaľ táto povera vznikla. Trochou zeleniny každopádne povzbudíte zdravie a nič nepokazíte. Tento deň sa peklo aj zatočené kysnuté pečivo, judášiky.
Veľký piatok
Tento deň je poverami a tradíciami doslova nabitý. Na Veľký piatok bol podľa evanjelií Ježiš odsúdený a ukrižovaný, preto kresťania nejedia mäso a správne by sa mali najesť len raz za deň (tzv. pôst ujmy). Z ľudových povestí vieme o viere, že sa práve dnes otvárajú skaly a poklady v nich. Neperte bielizeň – prali by ste ju (samozrejme symbolicky) v Kristovej krvi.
Biela sobota
O Bielej sobote sa, ako názov napovedá, bielilo. Nemusíte maľovať, stačí dokončiť veľkonočné upratovanie, aby bolo všade čisto a bielo. Tiež upečte mazanec, baránka a plnku.
Veľkonočná nedeľa – Boží hod veľkonočný
Na Veľkonočnú nedeľu končí pôstne obdobie. Toho dňa vstal podľa legendy Ježiš Kristus z mŕtvych.
Veľkonočný (Červený) pondelok
Pondelok nie je tradičná súčasť kresťanských sviatkov – koledovanie s korbáčikom patrí k pohanským tradíciám, rovnako ako zdobenie, prípadne hľadanie vajec. Ide o oslavu jari a radosti z prebúdzajúcej sa prírody.
Prečítajte si aj o ďalších veľkonočných zvykoch v našom minulom článku.
Najlepšie veľkonočné DIY dekorácie
Chcete si vytvoriť vlastnú veľkonočnú dekoráciu? Ponúka sa veniec na dvere: jeho výroba je jednoduchá, upúta všetky návštevy a ľahko si ho prispôsobíte pomocou svojej najobľúbenejšej jarnej farby, kvetov, kraslíc alebo napríklad zajačikov či kuriatok.
Na Veľkú noc môžete využiť aj farby na sklo a vytvoriť na okná krásne jarné obrázky, napríklad aj s deťmi. Priniesli sme vám aj návod na netradičné zdobenie vajíčok a kraslíc, napríklad v podobe smajlíkov – inšpirujte sa aj tento rok!