Stromy a rastliny chráňte pred mrazom
Počas decembra dbajte na to, aby ste citlivé rastliny dostatočne ochránili pred chladom a premrznutím. Pokiaľ nenapadne sneh, ktorý slúži ako prirodzená tepelná izolácia rastliniek, použite čečinu, slamu alebo suché lístie ako ochranu pred premrznutím.
Čo sa týka stromov, strážte, aby ich vetvy nezaťažilo príliš veľké množstvo snehu, ktoré by ich mohlo polámať. Sneh priebežne oklepávajte a to najmä z mladých stromčekov. Ak pestujete krehké kríky, ktoré by sneh mohol poničiť, zakryte ich strieškou.
U vždyzelených drevín majte na pamäti, že potrebujú viac vody, a to aj počas zimných mesiacov. Kým ešte nie je zamrznutá pôda, môžete ich zalievať, a tak ich ochrániť pred suchom. Ako optimálne množstvo na jednu drevinu sa uvádza 10 litrov vody.
Ako na starostlivosť o zeleninu?
Zatiaľ čo väčšinu zeleniny zberáme už na jeseň a ukladáme ju na bezpečné miesto, niektoré druhy zeleniny sú mrazuvzdorné a dajú sa pestovať aj počas zimných mesiacov. Medzi také druhy patrí chren, špargľa, petržlen, paštrnák, ružičkový kel, kel kučeravý a tiež samozrejme cibuľoviny.
Aj pri takto otužilej zelenine platí, že ju treba chrániť pred mrazom. Obvykle si vystačíte so snehom, avšak v posledných rokoch sa stretávame s čím ďalej menšou snehovou nádielkou. Na izoláciu môžete použiť opäť suché listy, vetvy alebo slamu. Rastlinám môžeme pridať aj viac kompostu alebo zeminy.