Pestovanie zeleniny pre začiatočníkov
Najprv otestujte pôdu: na pestovanie zeleniny je vhodná hlinitopiesočnatá, nemala by sa vám v ruke ani sypať (príliš piesku), ani by z nej nemalo ísť utvoriť valček ako z plastelíny (príliš hutná). V prvom prípade dodajte pôde preosiaty kompost, v druhom ju premiešajte s trochou piesku. Pohnojené záhony je potrebné zbaviť buriny a zrýľovať.
Šaláty: Listová zelenina rýchlo rastie a všeličo odpustí. Semienka obvykle stačí nasypať do záhonov, ľahko prikryť zeminou a zaliať (nesmie vyschnúť).
Listová zelenina vhodná pre začiatočníkov:
- rukola
- špenát
- hlávkový šalát
Koreňová zelenina a cibuľoviny: Reďkovky sú typickou začiatočníckou plodinou, problémy by vám ale nemala robiť ani mrkva alebo červená repa. Semienka repy vkladajte do riadkov asi 10 cm od seba, naopak mrkvu sa nemusíte báť siať husto. Na sadenie cibule budete potrebovať sádzací kolík.
Koreňová zelenina a cibuľoviny vhodné pre začiatočníkov:
- reďkovky
- mrkva
- červená repa
- cibuľa
- cesnak
Plodová zelenina a strukoviny: Tekvica a cukety môžete pestovať na komposte, tam sa im bude ideálne dariť. Pri sadení predpestovaných sadeničiek paradajok nezabudnite na oporu (tyčku), rovnako ako u hrachu a fazule.
Plodová zelenina a strukoviny vhodné pre začiatočníkov:
• cukety
• tekvica
• uhorky
• paradajky
• hrách
• fazuľa
Jedlý balkón: čo pestovať v kvetináči
Na pestovanie zeleniny nepotrebujete nutne záhradu - stačí hrantíky alebo kvetináče aspoň 15-30 centimetrov hlboké. Do tých najplytších zasadíte reďkovky alebo šaláty, mrkva bude logicky potrebovať priestoru viac. O pestovaní zeleniny v byte sme už aj písali.
Ideálnou plodinou pre nedočkavých balkónových pestovateľov je špenát: bude prospievať aj na balkónoch, kam nedopadá toľko slnečných lúčov, a zberať ho môžete už po 40 dňoch.