Nenáročné letničky
Niektoré letničky môžete predpestovať alebo kúpiť vo forme sadeničiek; iné presádzanie neznášajú a musia sa vysiať priamo na záhony. Keď so záhradkou začínate, zbytočne si štart nekomplikujte a kúpte si sadeničky v záhradníctve. Vysádzajte v druhej polovici mája na vypletý záhon, ktorý môže byť obohatený humusom.
Pokiaľ je budete skúšať predpestovať, kúpte si špeciálny typ substrátu pre výsevy a množenie.
Medzi najrozšírenejšie letničky patria aksamietnice (garafie), nechtík lekársky, žlto a oranžovo kvitnúce kapucínky, rôznofarebné „tlamičky“ papuľok alebo miniklinček čínsky. Vyskúšať ale môžete určite aj cínie, láskavce (amarant), netýkavku, šalviu alebo krásenku. Záhony doplnia napríklad originálne fialové kvetenstvo cesnaku obrovského alebo okrasná tráva kavyľ.
Ako kombinovať kvety?
Pri plánovaní kvetinového záhona je dobré mať na pamäti tri veci: výšku, farbu a dobu kvitnutia jednotlivých druhov.
Záplava kvetov takmer bez práce
Žiadne každoročné vysievanie – trvalky vydržia krásne mnoho rokov a budú sa postupne trsovito rozrastať, takže ich budete môcť rozsadiť na rôzne miesta alebo s nimi obdarovať priateľov. Osvedčené sú rôzne kultivary kosatcov, pivoniek alebo ľalioviek. Pre začiatočníkov sa hodí aj echinacea, zvončeky, rozrazil, vlčinec, kuklík a ďalšie.
Aj odolné trvalky ale budú zhruba prvé dva roky vyžadovať o niečo viac starostlivosti než len zalievanie: nezabúdajte plieť, po výsadbe ich obklopte kvalitným, dobre rozloženým kompostom a dajte k nim tyčky (pomôžu vám udržať prehľad, kde rastú, keď v prvých niekoľkých rokoch v zime stratia listy a stiahnu sa do zeme). Nenechajte ich zarásť burinou – mulčujte záhony najlepšie odležanou štiepkou. A samozrejme si ešte pred výsadbou zistite, aké podmienky vybraným kvetom vyhovujú a či pre nich máte stanovište s vhodným množstvom slnečného svitu a zodpovedajúcou pôdou.
Máte alebo plánujete záhradnú pergolu? Pozrite sa, aké rastliny sa do nej najviac hodia!