Záclony clonia, rolety sa rolujú
Priesvitný alebo čiastočne priehľadný textilný záves, ktorý má za úlohu zamedziť pohľadom zvonku do miestnosti, sa už mnoho storočí slovensky nazýva záclona. Z toho pomerne zreteľne rozoznáme, že jeho úlohou je niečo zacloniť. Ani na názve roliet nie je nič záhadné. Prevziali sme ho pravdepodobne z nemeckého Rollette, kam slovo prešlo z francúzskeho roulette. To vychádza zo slovesa rouler – zvinovať. Roleta teda nie je nič iné ako látka navinutá na hriadeľ, s pomocou ktorej sa rozvinuje alebo navinuje podľa potreby.
Žalúzie proti žiarlivosti
Žalúzie už majú zaujímavejšiu históriu aj pôvod názvu. Ako prví ich údajne používali orientálni panovníci v háremoch, ktorí nemali záujem, aby ich háremové krásavice okukoval niekto zvonku. Okenice z drevených lamiel, zo začiatku ešte nepohyblivých, ktoré prepúšťali dovnútra svetlo, ale nie zvedavé pohľady, sa začali nazývať podľa francúzskeho slova pre žiarlivosť – jalousie (žaluzí).
Markíza anjelov
Nie je markíza ako markíza; šľachtický titul však pravdepodobne so zástenou proti slnku významovo súvisí. Pravdepodobne išlo pôvodne o stan – miesto natoľko vyzdobené a príjemne zatienené, že bolo vhodné aj na pobyt šľachtičien. Angličtina potom výraz „marquise“ omylom chápala ako plurál a v americkej angličtine vznikol pre látkové striešky nad výkladmi obchodov termín „marquee“.
Pergola
Pergola sa povie vo väčšine indoeurópskych jazykov podobne. Prebrali sme ju z talianskeho pergola, kam sa dostala z latinského výrazu pergula neurčitého pôvodu. Jednou z možností jeho pôvodu je aj staroslovienske slovo prah, ktoré znamená to isté čo v slovenčine. V latinčine pergula znamenala ako pergolu, tak aj stánok pred domom alebo chyžu.
Plisse, screenové rolety a japonské steny
Výraz plisse poznali už naše babičky – ako „plisované“ označovali sukne nažehlené do mnohých niekoľkocentimetrových skladov. Či už sú plisse sukne práve v móde alebo nie, plisse žalúzie rozhodne určujú trend. Spájajú elegantný a moderný vzhľad s praktickosťou, jednoduchou prispôsobivosťou a jednoduchou údržbou.
Názov screenových roliet vychádza z anglického slova screen, ktoré okrem významu „obrazovka“ znamená aj zástena, plenta či paraván. Japonské steny zase skutočne pochádzajú z Japonska, kde majú dlhú tradíciu. Pôvodne využívali papier a drevo, dnes používame moderné materiály. Zostáva ale elegancia, oživenie interiéru a priepustnosť svetla. Japonské panely sa tak dajú použiť ako na zatienenie akýchkoľvek okien vrátane veľkoformátových, tak aj na optické rozdelenie interiéru.