Netradičná listová zelenina: šaláty, špenáty, fenikel aj mangold
Každý pozná šalát hlávkový alebo ľadový, prípadne rukolu a valeriánku poľnú. To ale nie sú jediné jedlé lístky, ktoré môžete pestovať na záhrade: na priebežný zber je skvelý dubáčik, ktorý rýchlo dorastá (ale tiež najrýchlejšie uvädá, je preto potrebné ho skonzumovať čo najskôr), ako zdroj listov do šalátu Caesar využijete vlastnú úrodu rímskeho šalátu a pikantnú horkastú chuť jedlám dodá malé množstvo lístkov štrbáka (endívia).
TIP: Čo dorobiť na jeseň na záhrade?
Do módy sa dostáva mangold, z ktorého sa dajú zužitkovať listy aj stopky. Listy sa obvykle dusia po vzore špenátu, rovnakým spôsobom je možné zužitkovať aj novozélandský špenát. Ten dostal názov len vďaka podobnej využiteľnosti - so špenátom nie je príbuzný a aj jeho vegetačná doba sa líši. Úroda je najväčšia v letných mesiacoch, na rozdiel od jarného a jesenného zberu špenátu. Novozélandský špenát je vhodný aj surový do šalátov, najmä pri zakrytí rastúcich listov proti svetlu, aby nestmavli. Jemnú chuť a veľký prínos pre zdravie potom má cesnakopažítka (čínska pažítka alebo cesnak hľuznatý).
Široké využitie má aj fenikel – semená sú vhodné do bylinkových zmesí pre lepšie zažívanie, zvláštnu chuť a vôňu dodajú vývarom, zálievkam a marinádam. Surové plátky feniklu môžu byť súčasťou šalátov, celú buľvu je možné upiecť alebo uvariť v mlieku.
V záhradke si môžete vypestovať aj šťaveľ. Nie ale ten, ktorý na výletoch odštipujeme pri lesných cestách – šťaveľ záhradný je výbornou doplnkovou zeleninou do šalátov, nátierok alebo zeleninových polievok.
Jedlý ibištek aj jedlé kvety
Ibištek bežne poznáme ako súčasť čajových zmesí, ako jedlý ibištek (ibištekovec jedlý) sa ale označuje okra, tradičná surovina južných štátov USA, Karibiku, západnej Ázie, východného Stredomoria a severnej Indie. Býva súčasťou vyprážaných či dusených mäsových zmesí alebo polievok. Okru si môžete vypestovať aj v našich podmienkach.
Trendom posledných rokov sa stávajú jedlé kvety – podľa tohto kritéria je možné vyhľadávať aj medzi kvetinovými semenami. Ak si chcete oživiť šaláty, chlebíčky alebo dezerty jedlou dekoráciou, zasaďte semienka kapucínka, boráku, fialky alebo nechtíka.
Cuketové kvety vyprážané v cestíčku sú vynikajúcim, pôvodne talianskym predjedlom.
Patizóny, hokkaido a ďalšie druhy tekvíc: tekvice nemusia byť len na okrasu
Medzi tekvice patria všetky tekvice, cukety a tiež patizóny, predtým obľúbené „lietajúce taniere“, ktorými si môžete spestriť záhradku a jedálniček aj dnes. Všetky druhy tekvíc sú jedlé, ale niektoré sú chutnejšie a ľahšie spracovateľné ako iné. V kuchyni tak môžete, pokiaľ sa vám bude chcieť, spracovať do jedla aj vydlabanú dužinu z halloweenskej („mexickej“) tekvice.
Záhradu budú zdobiť farebne a tvarovo zaujímavé odrody ako Sweet Dumpling (bielozelená), žaluďová tekvica tvaru jahody, snehobiela White Pearl alebo lagenária (fľašová tekvica). Ako originálny príspevok do kuchyne poslúži špagetová tekvica – na pohľad vyzerajú nenápadne, dužina sa ale po tepelnej úprave rozpadá do vlákien použiteľných ako špagety. Najčastejšie sa potom na kuchynskú úpravu pestujú tekvica hokkaido, maslová alebo muškátová.
Tekvica všetkých druhov a veľkostí sa ideálne hodí na dekorácie – väčšie je možné vydlabať a vyrezať, menšie umiestniť do kvetináčov alebo dekoratívnych zákutí.