Sadrokartónová priečka
Prvá vec, ktorá každého napadne, keď sa povie predelenie. Pevné priečky zo sadrokartónu majú ale rad nevýhod - najvýznamnejšia je asi tá, že neprepúšťa svetlo. Keď sú v takomto prípade okná len v jednej polovici miestnosti, máte smolu - aj keby ste plánovali trvalo zatemnenú filmovú miestnosť, bude potrebné ju občas vyvetrať. Výhodou naopak je, že priečka bude vyzerať rovnako ako stena, môžete ju nafarbiť alebo otapetovať.
Pevné priečky je možné postaviť z priesvitného plastu alebo tvrdeného matného skla - miestnosť si potom uchová väčšinu svojho presvetlenia. Existujú ale aj ďalšie spôsoby, ako zachovať veľkú časť denného svetla.
Predelenie miestnosti pomocou nábytku
Ako dočasné riešenie je tento spôsob veľmi obľúbený - knižnica alebo veľká skriňa opticky oddelí napríklad jedálenský kút od sedacej súpravy alebo spací kútik od zvyšku miestnosti, kde pracujete. Nevýhody sú zrejmé: ide o skôr symbolické predelenie, aby vás pri jednej činnosti nerušil pohľad do ďalších funkčných zón. Neutlumí zvuk a s niečím súkromným sa za nábytok tiež neschováte. Súčasne musíte myslieť aj na to, ako napríklad knižnica vyzerá z oboch strán. Z tohto dôvodu sa napríklad nehodí ako rozdeľovač ani menšia nábytková stena s väčším televízorom či iný nábytok – nevyzeralo by to dobre z druhej strany.
Na dočasné oddelenie jedného kúta miestnosti môžete použiť paraván - kryje podobne ako nábytok, ale na rozdiel od neho je skladný a prenosný.
Zhrňovacie dvere
Dostatočné súkromie a pritom jednoduchú montáž aj otváranie ponúkajú posuvné interiérové dvere. Tie sa vyrábajú aj s priehľadmi, takže nimi preniká denné svetlo do druhej polovice izby. V prípade, že ich chcete inštalovať inam než do klasického dverného otvoru, je ale potrebné nechať si ich vyrobiť na mieru. Nie do všetkých interiérov sa potom bude "harmonika" dizajnovo hodiť.
Niekde medzi nábytkom a zhrňovacími dverami stojí možnosť rozdeliť miestnosť pomocou závesov. Tento spôsob oddelenia je ideálny napríklad pre šatňu alebo priestor pre koníčky - nepočíta sa s tým, že budete používať súčasne obe funkčné zóny, skôr ide o vizuálne schovanie oblečenia, rozloženého šitia alebo rozpracovaného maliarskeho plátna.
Japonské steny: súkromie, svetlo aj elegancia
Úplné vizuálne rozdelenie a zároveň možnosť dostatočného prieniku denného svetla ponúkajú japonské žalúzie čiže japonské rolety. Ide vlastne o posuvné látkové panely, ktoré je možné ukotviť priamo do stropu. Môžete popustiť uzdu fantázii a vybrať si z mnohých druhov látok vrátane zatemňujúcich, ak naopak o prienik svetla z druhej časti miestnosti nestojíte. Len zvukovú izoláciu vám japonské steny nezaistí.