Hľadať
Dom a záhrada
6. januára 2025

Január na záhrade. Potrebuje záhradka našu starostlivosť aj v zime?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
129 prečítanie
Január na záhrade. Potrebuje záhradka našu starostlivosť aj v zime?
Aj keď toho v januári príliš nerastie, záhradkár má program po celý rok. Na čo v januári nezabudnúť, aby vám záhrada poďakovala?

Izolujeme záhony od mrazu

Nadbytok snehu môže polámať vetvy stromov, preto ho z nich strasieme. Sneh je ale naším spojencom v boji proti mrazu – keď napadne, prihrňte ho na záhony a ku koreňom stromov, pomôže ich ochrániť pred vyschnutím a premrznutím. Pokiaľ mrzne, ale nesneží, môžete záhony izolovať netkanou textíliou, senom alebo chvojinou, napríklad aj z odstrojeného vianočného stromčeka. Zimy bez mrazov nie sú žiadnou výhrou – do jari potom prežije väčšie množstvo parazitov, napríklad slimákov.

Zberáme mrazuvzdornú zeleninu

V januári je možné zberať odolnú zeleninu, napríklad hlávkový a ružičkový kel, pór alebo kel kučeravý. Na záhonoch vydrží dlhú dobu, len pri silných mrazoch je vhodné ju prekryť chvojinou alebo netkanou textíliou.

Snažte sa v mrazoch nechodiť cez trávnik – môžu sa polámať a poškodiť steblá.

Vysievame skoré odrody

Je potrebné začať myslieť na budúcu úrodu – zhruba od druhej polovice mesiaca je možné začať s výsevom raného šalátu, karfiolu alebo zeleru do kvetináčov. Semená necháme vyklíčiť na svetlom mieste pri teplote medzi 17 a 22 °C. Predpestovávame aj lobelky, begónie alebo petúnie – muškáty už by v kvetináčoch mali byť od decembra. Tiež je vhodná doba vypraviť sa do obchodu nakúpiť semená pre neskoršie siatie.

Pokiaľ nie je sneh, nezabúdame záhradu zalievať – aspoň mierne, okolo poludnia, aby sa voda stihla do večerného prituhnutia vsiaknuť.

Tvarujeme a prerezávame dreviny

Január sa hodí na odstraňovanie suchých alebo nevhodne rastúcich vetví stromov. Zostriháme a omladzujeme aj kríky a živé ploty, odstraňujeme plané výhony a zvyšky plodov. Ovocné stromy zbavíme borky – odumretej kôry, kde sa množia huby a škodcovia. V prípade, že sa nám na záhradu môže dostať zver, obalíme kmene stromov pletivom alebo špeciálnymi záhradníckymi špirálkami proti ohryzu. Rany už ohrýzaných stromov zacelíme štepárskym voskom.

Kontrolujeme náčinie a náradie

Pred jarnou sezónou je vhodné skontrolovať záhradnícke náčinie - poškodené opraviť alebo vyhodiť a dokúpiť, čo potrebujeme. Nožnice, kosy a podobné náčinie budú potrebovať nabrúsiť, všetko náradie potom dôkladne vyčistiť. Starostlivosť doprajeme aj kosačke, vyčistíme ju a doplníme olej.

Nezabúdajte na vtáčiky a v zime im nasypte do kŕmidla – najvhodnejšie sú slnečnicové semienka, drvené vlašské orechy, prípadne aj jablká alebo zavesený kúsok hovädzieho loja.

Plánujeme letnú sezónu

Obdobie vegetačného pokoja je ideálnou príležitosťou naplánovať, čo chceme na záhrade zariadiť a vylepšiť. Či už ide o sadenie nových ovocných stromov a kríkov, plán využitia záhonov alebo úžitkovej stavby, od skleníka a záhradného domčeka po bazén alebo pergolu na príjemné letné posedenie.

Skrátime a spríjemníme si tak tešenie na leto. Čítali ste náš článok o piatich veciach, ktoré by nemali na vašej záhrade chýbať?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Urob si sám
3. februára 2025

Ako zabaliť darčeky pre deti? Urobte z nich roztomilé zvieratká!

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
129 prečítanie
Ako zabaliť darčeky pre deti? Urobte z nich roztomilé zvieratká!
Pokiaľ si každý rok lámete hlavu s tým, ako zabaliť deťom darčeky pod stromček, urobte z nich jednoducho roztomilé zvieratká. Deti budú prekvapené dvojnásobne.
Urob si sám
3. februára 2025

Vyrobte si jednoduché vtáčie kŕmidlo z šišky!

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
129 prečítanie
Vyrobte si jednoduché vtáčie kŕmidlo z šišky!
Ďalšie veľmi jednoduché vtáčie kŕmidlo, ktoré hravo zvládnete s deťmi. Potrebujete iba šišky, loj, vtáčí zob a povrázok.