Okrasná a úžitková záhrada v novembri
Okolo prvých mrazíkov zberáme posledné plody aj koreňovú zeleninu, pokiaľ nemrzne, vysievame zeleninu pre prvý jarný zber. Pred zimou posekáme trávnik, pohrabeme opadané lístie a zrýľujeme neosadené záhony. Hľuzy georgín po prvom premrznutí vyberieme zo zeme a uskladníme, vsádzať naopak môžeme tulipány a ďalšie cibuľoviny. Okolo stromov a na jahodové záhony je vhodné v plytkej vrstve zaryť dávku odležaného kompostu alebo hnoja.
Nepodceňujte jesenné rytie – pomôže pôde zregenerovať a oslabí zvyšnú burinu.
Ako zazimovať pergolu, markízy a záhradný nábytok
Moderné hliníkové pergoly nie je potrebné nijako zvlášť čistiť - stačí základná údržba, t.j. odstránenie hrubých nečistôt, vyčistenie odtokových kanálikov a ošetrenie gumového tesnenia lamiel špeciálnym prípravkom. Lamely pred zimou naklopte na 90°, aby ste zabránili ich primrznutiu. Vonkajšie markízy úplne zatiahnite, aby nenavlhli.
Nezabudnite vypustiť vodu z hadíc, aby v nich nezmrzla a neroztrhala ich. Na suché miesto treba uložiť záhradné náradie a nábytok, prípadne ho prikryť plachtou. Vyčistite aj podlahy pod pergolou, na terase alebo na balkóne.
Zimný úkryt pre ježkov a hmyz
Perfektne uprataná záhrada je síce príjemná na pohľad, v zime ale nemá šancu poskytnúť možnosť prezimovať rôznym živočíchom. Drobné zvieratká (ježko, ale aj užitočný hmyz, napríklad lienka sedembodková) pritom potrebujú kôpku lístia, konárov, pokosenej trávy a pod., kde môžu bezpečne stráviť zimu. Ak chcete vyjsť zvieratám v ústrety, nechajte niekde v rohu záhrady podobnú kôpku.
Alternatívne môžete vyrobiť alebo kúpiť ježkový domček alebo búdku, hadník pre hady a jašterice, prípadne hmyzí hotel. Vtáčím kŕmidlom potešíte hladné vtáčiky, ktoré tak zároveň máte možnosť v záhrade zblízka pozorovať.
Ježko menšie ako 600 gramov vonku zimu neprežije, ak takého na záhrade v druhej polovici novembra nájdete, odvezte ho do záchrannej stanice.