Najprv upracte a vymaľujte
Pri prerábaní izby využite príležitosť a celý priestor kompletne vypracte. Skontrolujte stav podlahy a okien, vymaľujte alebo vytapetujte a dôkladne vyčistite podlahu. V hostinskej izbe by si návštevníci nemali pripadať ako v skladisku nepotrebných vecí, to ale neznamená, že musí byť prázdny.
Potrebujete úložné priestory a pritom chcete občas niekam uložiť návštevu? Využite pre tento účel napríklad vstavanú skriňu, prípadne skladovaciu časť rovno oddeľte, napríklad japonskými stenami. Získate dostatok miesta a hostia sa nebudú cítiť nepríjemne.
Nábytok môže byť z druhej ruky
Za vybavenie nie je nutné míňať veľké čiastky. Posteľ pre hostí môže byť napríklad už nevyužívaná posteľ niektorého z členov rodiny, prípadne z bazáru alebo obchodu s lacným nábytkom. Ideálne je dvojlôžko alebo rozkladacia posteľ, aby sa v izbe vyspali aspoň dvaja ľudia. Okrem postele stačí už len nočný stolík a bielizník alebo skriňa.
Útulné prostredie za pár korún dotvoria vankúšiky a ďalšie textílie, obrázky alebo zarámované rodinné fotografie. Farby sa hodia skôr neutrálne, na druhú stranu v hosťovskej izbe môžete beztrestne experimentovať a skúšať maľbu, textílie alebo iné úpravy interiéru, aby ste si overili, ako budú vyzerať v praxi, než ich zrealizujete vo zvyšku bytu.
Hosťom môžete spríjemniť pobyt aj malou knihovníčkou, vyradenou audiosúpravou alebo starou televíziou.
Tienenie do hostinskej izby
Pokiaľ ešte nemáte v izbe pre hostí tienenie z minulosti, prípadne je pôvodné tienenie už okukané alebo opotrebované, zamyslite sa aj nad ním. Príjemné zatemnenie bez nutnosti stavebných úprav poskytnú návštevám napríklad rolety deň a noc. Jednoduché zatienenie bez väčších investícií potom sprostredkujú aj klasické hliníkové horizontálne žalúzie.